Televize je často středem každého obývacího pokoje, který slouží k našemu odpolednímu odpočinku. Samozřejmě, dle preferencí každého člověka, ji pak můžeme najít také v ostatních místnostech. Když si tedy nějakou pořizujeme, vybíráme ji tak, aby nám nějakou tu dobu vydržela. To znamená, že musíme počítat s tím, že nás to bude něco stát, neboť levné kousky vydrží dva tři roky a můžete kupovat novou.

lcd-2059995_960_720

Protože tato zařízení stejně jako všechny ostatní elektro spotřebiče prošla velkým vývojem, již dávno neslouží pouze coby přehrávač filmů či seriálů, ale stala se multimediálním centrem – označují se jako chytré neboli smart tv. Takže si můžeme pomocí ní přehrávat filmy také online, komunikovat s přáteli, hrát hry, spojit televizi s mobilním telefonem a dálku jej jím ovládat či třeba užívat v poslední době tolik populární funkci HbbTV. Takže kde při výběru začít?

watching-2082788_960_720

  • Jedním z nejdůležitějších parametrů bude úhlopříčka, která udává nejen velikost samotné obrazovky, ale zároveň také určuje vzdálenost mezi vámi a samotným přístrojem. Obecně se uvádí, že by tato hodnota měla být rovna 2 až 3násobku úhlopříčky u Full HD.
  • Rozlišení obrazu je buď Full HD nebo 4K Ultra Hd. První uvedené je vhodné pro přístroje o velikosti kolem 80 cm, nad tuto hodnotu už se raději obraťte na 4K.
  • Frekvence obnovování obrazu označuje, jak plynulý bude přechod mezi jednotlivými obrazy. Pohybuje se ve velikostech 50, 100 a 200 Hz, čím vyšší je, tím je přechod plynulejší.
  • Velké CRT krabice a také kdysi tolik moderním plazmové TV byly nahrazeny tenkými LCD panely. Špičkou jsou tenké OLED nebo QLED panely, které zajišťují jasné barvy, vysoký kontrast, široké pozorovací úhly a také úspornost.
  • Speciální funkce Ambilight se může hodit pro doplnění požitku z filmu či jiného sledovaného pořadu. Jedná se o promítání barev za televizí, což umožní obrazu jakoby rozšířit své hranice a opticky jej rozšířit o další centimetry.