Od vynálezu elektřiny a první žárovky jsme zvyklí, že si můžeme dopřát světlo naprosto kdekoliv a kdykoliv potřebujeme. Od vynálezu žárovky už uplynula opravdu dlouhá doba a tento světelný zdroj prošel velkými změnami a obrovským vývojem. V dnešní době už na trhu se světelnými zdroji opravdu najdete velký výběr různých druhů, modelů, tvarů, velikostí a provedení a můžete na ně klást opravdu vysoké nároky a to nejen ve výběru patic čili závitů nebo wattáže, ale i v dalších směrech.
odlišná žárovka.jpg

Žárovku zná snad i malé dítě, ale je spousta lidí, kteří nevědí, co si představit pod pojmem výbojka. U nás se můžete o tomto světelném zdroji dozvědět ještě více. Tento druh světelného zdroje je určen především pro venkovní využití. Výbojky mohou být buď sodíkové, halogenidové nebo rtuťové. Sodíkové nebo taky jak se říká metalhalogenidové výbojky jsou určeny pro osvětlení venkovních prostor, jako jsou parkoviště, ulice, náměstí, parky, pěší zóny, ale také třeba celé průmyslové či sportovní areály. Jde o opravdu nejúčinnější světelný zdroj naší doby, který má opravdu dlouhou životnost a také nízkou spotřebu.

Halogenidové výbojky jsou určeny spíše pro osvětlení výkladních skříní či výloh obchodů nebo do reklamních světel či pro nasvícení výstavních ploch a podobně. Také tyto výbojka najdou své využití při profesionálním fotografování a tak dále. Jejich pořizovací cena je sice trochu vyšší, ale jejich úspornost Vám tyto náklady stonásobně vynahradí. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na rtuťové výbojky, které jsou také určeny pro venkovní prostory, ale v dnešní době bývají často nahrazovány sodíkovými.
nebe nad žárovkami.jpg

Každopádně ať už hledáte jakýkoliv světelný zdroj do Vašeho svítidla, je nutné se nejdříve dobře rozmyslet a samozřejmě se řídit podle toho jaký druh světelného zdroje vyžaduje Vaše svítidlo.