Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím výběr trubky je způsob její výroby a ty známe dva. První způsob je válcování plného materiálu a protlačování přes trn, takto vznikne bezešvá trubka. Druhý způsob, běžnější a výrobně méně nákladný, je svařování zakruženého svinutého ocelového pásu, nebo v případě silnostěnných trubek svařením zakruženého tlustého plechu. Svar je oboustranný a musí mít stejnou pevnost jako základní materiál.

svařování

Ocelové trubky svařované se vyrábějí z neušlechtilé konstrukční oceli jakosti 11 343 nebo 11 373. Trubky mohou být podélně svařované hladké trubky, podélně svařované kalibrované a tažené za studena přesné. Trubky mohou být bez nebo s povrchovou úpravou, např. pozinkované. Svařované trubky mohou být i nerezové. Pokud se rozhodujete, jestli použít trubku svařovanou nebo bezešvou, musíte zvážit své požadavky na pevnost proti vnitřním i vnějším tlakům, hladkost vnitřních povrchů, dobu živostnosti, odolnost proti korozi, chemickým látkám a tepelnou odolnost. Ocelové trubky pro instalace se vyrábějí jako trubky závitové nebo jako trubky hladké. Trubky závitové jsou určeny ke spojování pomocí závitů, hladké trubky se spojují převážně svařováním na tupo.

svařované zábradlí

Běžné výrobní délky jsou 6m, ale vyrábějí se i v délkách i 12m a delší. Svařované trubky mají široké použití ve strojírenství, průmyslu a stavebnictví. Použití je omezeno pouze z hlediska tlaku a druhu dopravovaného média, kde nemohou konkurovat bezešvým trubkám, které jsou ale výrobně složitější a cenově nákladnější. Použití trubek určují příslušné předpisy pro konstrukce vedení, rozvodů a potrubí. Potřebujete zábradlí? Pravděpodobně bude ze svařovaných trubek. Lešení? Takové trubky. Trubky jsou běžnou věcí všude kolem nás. Máte jasné zadání pro výrobu? Pak stačí vybrat správnou trubku a kvalitní výsledek je sázkou na jistotu.