Cestování se v druhé polovině minulého století velmi rozmohlo. Jak díky politickým změnám, tak díky vyšším platům a tak dále. Zatímco dříve bylo cestování záležitostí movitějších lidí z vyšších řad, dnes už cestuje prakticky každý. Cestování však v mnoha případech spadlo do určitých stereotypů, které se v poslední době snaží lidé prolomit. Jakými způsoby můžete udělat to samé?
plánování cesty
Bed and Breakfast
Ano. Tento pojem jistě už znáte a říkáte si, co je na tomto způsobu cestování tak neotřelého, zvlášť když sama jeho podstat postupně vybledla. Je pravdou, že v některých místech tento fenomén postrádá původní záměr, ale věřte nebo ne, stále existují lidé, kteří tento způsob ubytování pojímají tou zajímavější cestou. Pokud budete trochu hledat, najdete spoustu, převážně mladých lidí, kteří se s Vámi podělí o lůžko ve svých příbytcích. To však není všechno. Tito lidé Vám nabízí i pravý a nefalšovaný kontakt – kontakt s člověkem, který skutečně v dané destinaci žije, může Vám ukázat skrytá zákoutí, seznámit Vás s místní komunitou a jednoduše řečeno, Vás vtáhnout do místního života. Nehledě na to, že takoví lidé jsou většinou vášniví cestovatelé a rádi se Vám svěří se svými tipy a zážitky. Váš cestovní zážitek tedy bude nepopsatelně silnější, než když se ubytujete v sociální bublině hotelového areálu a navštívíte pouze dobře známé a přeplněné turistické památky.
cestování s autem
Couchsurfing
Couchsurfing je v mnoha směrech podobná alternativa ubytování jako B&B. Můžete se ubytovat v destinaci jinde než v hotelu, strávit nějaký čas s místními, ale stejně tak můžete najít i možnost zůstat v něčím domě či bytu sám. Lidé totiž tuto službu často využívají, když odjíždí na nějaký čas pryč z místa svého bydliště. Někdo potřebuje, po dobu, co bude pryč, pokrýt část nájmu a poskytne Vám svůj příbytek za peníze. Někdo ale jednoduše chce, aby mu někdo ohlídal dům, zalil květiny, či se mu postaral o domácího mazlíčka. Můžete tedy najít i zajímavé nabídky, kdy za ubytování neutratíte ani korunu.
bezKempu
Nakonec se vrátíme na chvíli do naší domoviny a na Slovensko, kde se v poslední době objevila nová možnost, kde složit hlavu. Pokud jezdíte s karavanem, obytným autem, pod stan anebo spíte pod širákem, je pro Vás webová stránka bezKempu výjimečná příležitost, jak se vyhnout přeplněným kempům. Najdete si ideální místo, domluvíte se s majitelem a už si jen užijete krásy přírody, ticho a soukromí. Kromě toho většinou majitelé pozemků nabízí i doprovodné služby.
Tak co? Už víte, jak své cestovní stereotypy tento rok prolomíte?