Vodu ke svému životu bezpodmínečně potřebujeme. Není tedy divu, že vodovodní systém považujeme za jeden z největších vynálezů. Většina z nás však značně podceňuje nebezpečí, které nám od něj hrozí. Přitom právě únik vody patří k nejčastějším nehodám v domácnosti. Faktem je, že může způsobit poměrně velké škody. Přesto jej podceňujeme, neboť mnohdy působí pomalu a dlouhodobě, nikoliv rychle a destruktivně, jako například oheň. Škody, které může voda napáchat, však mohou být mnohem větší.

bez vody se neobejdeme

Zde samozřejmě záleží na tom, o jaký typ úniku se jedná. Kapajícího kohoutku si pravděpodobně všimneme všichni, a věc rychle napravíme. Potíž ovšem je, pokud se jedná o vadu na potrubí, například prasklinu či uvolněné těsnění. Zvláště pokud je poškození malé, si jej často všimneme až za dlouhou dobu. Avšak stálý, byť nepatrný pramínek kapající či tekoucí vody působí na zdi a stěny, kterých se dotkne. Pokud se k tomu přidá nedostatečné větrání, což je časté zvláště v zimě, značně to přispívá k rozvoji nejrůznějších plísní, což rozhodně není dobré pro naše zdraví. V nejhorším případě může být i narušena statika domu, a jaké to může mít následky, asi není třeba říkat.

vnější vodovodní potrubí

V zimě pak může ona voda mrznout a zvětšovat svůj objem. Tím může působit další poškození na struktuře domu, a tedy i další škody. A asi není potřeba říkat, že jejich odstranění rozhodně není nic levného. Avšak ani pokud bydlíme v bytě, nemáme vyhráno. Vlastně by se dalo říci, že naše situace je ještě horší, neboť v případě úniku vody ovlivňujeme i sousedy, kteří bydlí pod námi. A ti po nás oprávněně budou požadovat náhradu škody, což jsou další výdaje navíc. Rozhodně se tedy vyplatí toto riziko nepodceňovat a raději vše nejen kontrolovat, ale také nechat jednou za čas prohlédnout odborníkem. Tak budeme mít jistotu, že je vše v pořádku a že jsme udělali, co bylo v našich silách, abychom předešli problémům.