Výběr a koupě vysavače nemusí být tak jednoduchou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na trhu je tolik modelů, že je nejeden kupující zmaten, jaký typ si pořídit. Obecně nejdůležitější pravidlo při výběru zní: přístroj musí splňovat to, co od něj očekává ta která osoba. Někdo potřebuje model, který není těžký, další takový, který si dokáže poradit se zvířecí srstí.

robot vysavač

Kromě těchto subjektivních očekávání je ještě několik zvláštních tipů, které by se při výběru měly zohlednit. Sem patří typ podlahy, kdy k čištění koberců je třeba vyššího sacího výkonu než při čištění vinylu. Také velikost domácnosti může mnohé usnadnit – menší domácnosti si vystačí s drobnějšími modely, které mají objem sáčku či nádoby do 2,5 l.
vysavač + koberec

Jedním z rozhodujících parametrů by se mohl zdát výkon vysavače, který se pohybuje v rozmezí 600 – 2500 wattů. Dostát tomuto parametru ale není tak úplně jednoduché, protože výkon částečně závisí na konstrukci těla a hadice vysavače. Takže ačkoli motor může mít výkon určité hodnoty, ve výsledku může vysavač dosahovat nižších hodnot.

Spotřebu vysavače lze vyčíst z energetického štítku, kde je označena energetickými třídami – A označuje nejlepší a G nejhorší energetické zatížení. Kromě třídy lze z tohoto štítku vyčíst také roční spotřebu, účinnost vysávání podlah a koberců, pro alergiky je důležitým údajem kvalita filtrace, která představuje čistotu vzduchu vycházejícího z vysavače. Také je zde odhad roční spotřebované energie.

Filtr je velmi důležitou součástí vysavače, kterou je čas od času dobré vyčistit, aby nedošlo ke snížení výkonu vysavače. Filtr zachycuje prach, který by jinak unikal z přístroje zpátky do místnosti. Mezi nejúčinnější patří HEPA filtr s číslem od 10 do 14. Čím je toto číslo vyšší, tím víc částeček filtr zachytí.
vysávání dřevěné podlahy

Rozhodující může být také hmotnost přístroje. Občas je totiž potřeba jej nadzvednout, přenést či posunout. Čím je hmotnost vyšší, tím horší manipulace s ním bude. Zároveň ale obecně platí, že čím je přístroj těžší, tím je vyšší výkon.