Říká se, že člověk by měl jíst všechno, avšak málokdy to tak je. Jednoduše každému z nás něco nechutná. Jsou ale potraviny, které jsou nejen zdravé, ale rovněž velmi chutné. Někdy na ně však zapomínáme, přitom neznáme jejich hodnotu.

ZELENINA

Zelenina

Říká se, že zelenina by měla tvořit polovinu obsahu talíře. Mnozí se jí však nadále vyhýbají. Často například muži starší generace, kteří si myslí, že tím ubírají místo v žaludku pořádnému kusu masa, nebo že je zelenina pro králíky. Zelenina však obsahuje živiny a vitamíny, které zkrátka nejde jinak nahradit a vynechávat ji je pro tělo přímo nebezpečné. Člověk však nemusí chroupat mrkev na svačinu a k obědu jíst mísu zeleninového salátu. Stačí umět zeleninu zakomponovat do svého jídelníčku. Hrášek, mrkev, celer, kapustu nebo brokolici můžeme použít na chutný a velmi výživný vývar. Salát, papriku a salátový okurek bude vynikajícím doplněním sendviče se šunkou a sýrem. Rajčata můžeme přidat na chleba ve vajíčku, nebo je osmažit s mozzarellou na olivovém oleji. Mezi chutná zeleninová jídla pak patří i lečo, zapečený květák, karbanátky z červené řepy, nebo lahodný špenát s vejcem.

Ořechy

Ačkoliv to mnozí neví, ořechy obsahují velké množství vitamínů a zdravých tuků. Například několik vlašských oříšků denně vám doplní velké množství omega-3 mastných kyselin. Jsou dobré jak na srdce, tak i mozek, který svým tvarem připomínají. Rovněž napomáhají růstu a kvalitě nehtů, vlasů a lepší pleti. Buráky jsou zase dobré pro lepší fyzickou a psychickou kondici. Kešu oříšky mají mnohem více železa, než má například hovězí maso, proto by neměly chybět v jídelníčku žádného vegetariána. Ořechy celkově člověku prospívají a navíc dobře chutnají. Můžete je zobat večer u televize namísto nezdravých smažených lupínků, nebo jimi nahradit svačinu. Ořechy jsou zdravé ve své přírodní podobě, ale také například pražené, nebo jinak ochucené. Možná i proto bývají tak drahé. Velké množství a výběr ořechů za skvělé ceny najdete například na e-shopu veselá veverka.

různé druhy ořechů

Ovoce

A nakonec ovoce. Každý z nás ví, že ovoce má spoustu vitamínů, které posilují naši imunitu a obsahuje zdravé cukry. Ideální je však kupovat sezónní ovoce od farmářů, či pěstitelů. V zimě si můžeme vystačit s dobře uskladněnými jablky a zavařeninami, v létě do sebe můžeme vesele cpát sluníčkem nasládlé jahůdky, šťavnatý meloun, nebo chutné borůvky.