Bohužel prvotní vliv na naše nohy mají rodiče a ne my. Bohužel proto, že to mnohým rodičům nepřijde důležité a na obuvi pro své nejmenší šetří. Ono to není jednoduché, při ceně těch maličkých bot, které bude dítko nosit maximálně pár měsíců. Ale ani boty z druhé ruky, ani šetření na levných variantách se tu nevyplácí. Nohy nás mají nosit celý život a jejich základna – chodidla, potřebují být proto ve velmi dobré formě, aby předčasně neselhaly nebo nám nezapříčinily nějaké jiné zdravotní problémy. Ovlivňují totiž celkové držení těla, páteř a další.
ponožky v lodičkách

Začnete-li si v létě všímat obnažených chodidel různých lidí všech věkových skupin, žasnete někdy hrůzou.  Ruku na srdce, kdo z Vás chodí pravidelně na pedikúru nebo si ji doma sám dělá? Zase tak moc vás asi nebude. Hlavně oblast paty bývá často celkem děsivá. Rozpraskaná, suchá, tvrdá kůže, to není nic pěkného na pohled. Ale ani prsty u nohou, kde se občas skví přerostlé nehty s plísní nebo špínou a prsty jsou nepřirozeně zkroucené ze špatného používání bot.
kovbojské boty

Hlavně dámské nohy bohužel často trpí. A světově proslulé herečky, modelky a zpěvačky, které propagují lodičky a sandálky na vysokých jehlách a tváří se, že na nich stráví bez problémů celý den, mají také pěkně zničená chodidla. Někdy se na to zaměřte, až budete sledovat snímky na stránkách módních a jiných časopisů.

Pro chodidla je nejdůležitější pohodlí, odvětrávání a dostatek prostoru. Nechtějí být stlačená do bot o číslo menších nebo příliš úzkých a nechtějí trávit půl dne na vysokých podpatcích. To, co v mládí možná vypadá sexy, se Vám ve stáří vymstí. Pravda, pokud ulovíte v mládí milionáře, bude Vám krása vašich nohou ve vyšším věku možná ukradená.  

Nezapomínejte nechávat nohy dostatečně odpočinout, zvedat je do výšky a nosit prodyšnou obuv, která dobře odvětrává. A boty také střídat.