Růže šípková je planý keř, který hojně roste ve volné přírodě. Vidět jej můžeme na krajích lesa, stráních, lukách, ale i ve městech.

Kdy sbírat

Názory na to, kdy je nejlepší vyrazit na sběr se různí. Někdo vám doporučí vyčkat, až po prvních mrazících (z důvodu větší sladkosti plodu, hodí se na zavařování). A jiný bylinkář vám poradí dobu na přelomu září a října (vhodné na sušení). V každém případě ale musí být šípky zralé, tvrdé a barvy tmavě oranžové až po sytě červenou. Na sběr se vybavte nůžkami, rukavicemi, dlouhým rukávem a taškou (plátěnou nebo papírovou, v igelitovém sáčku by se mohly zapařit). 

žena

Tip: hledejte místa mimo hlavní silnici a pár větviček si ustřihněte na doma jako dekoraci

Zdraví

Nenajdete lepší takhle volně dostupný zdroj vitaminu C než šípek. Ten obsahuje 200 – 500mg vitaminu C ve 100g dužiny. V porovnání, citrony mají 50mg. V období chřipek nepostradatelný pomocník. Další benefit je, že zpevňuje cévy a pomáhá při křečových žilách. Zlepšuje trávení a zažívání. A působí proti paradontóze a onemocnění dásní. 

med

Jak připravit nejzdravější šípkovou limonádu

Šípky se nejčastěji suší na čaj, zavařují do džemu nebo zpracovávají na sirup. Výjimkou není ani šípkové víno, likér nebo omáčka. Receptů najdete nespočet. My vám přinášíme jeden a to na šípkovou limonádu, která si uchová 100% vitamínů. Macerát neprojde varem a sladkost je jen díky medu. Je to skvělý přírodní lék na imunitu.

Potřebujete:

1kg šípků

1,5l vody

šťáva z 1 pomeranče

šťáva z 1 citronu

10 velkých lžic medu

Postup: dobře omyté a osušené šípky rozmixujeme. Mixujeme kvůli tomu, aby se narušila struktura. Drť nasypeme do kastrolu a zalijeme vodou (doporučuji převařenou nebo kojeneckou). Uschováme do lednice a necháme louhovat 24 hodin. Po 24 hodinách tuto směs lehce zahřejeme na sporáku, nesmí se vařit. Po vychladnutí přecedíme přes jemné plátýnko. Vmícháme šťávu z pomeranče, citronu a med. Opět trochu zahřejeme, aby se chutě promíchaly a med rozpustil. Po vychladnutí lijeme do lahví a nápoj je hotový. Vypijte během 2-3dnů.