Definice výbojky– je to vlastně zářivka tvořená uzavřenou skleněnou trubicí (tělo ze skla nebo korundy) s elektrodami, které se rozpálí, uvnitř trubice je rtuť, páry a plyny, na stěnách se nachází luminofor, díky tomu všemu zářivka vydává světlo. Kromě rtuťových výbojek se můžete setkat i s halogenidovými (na velké plochy jako stadióny, hřiště a haly, reklamní plochy, veřejné osvětlení), směsovými (vydávají teplé světlo) nebo sodíkovými – vysokotlaké nebo nízkotlaké obsahující sodík a hořák (místnost dokáží nasvítit do lehce oranžového nádechu). Pokud zatoužíte po světle v nádechu modré, pořiďte si xenonovou výbojku. Na diskotékách jsou hodně oblíbenými zářivky svítící černě. Možná jste ani netušili, že i oblouková lampa se řadí mezi výbojky.
světlo v dálce
Druhy
integrované (kompaktní)
neintegrované (lineární, kruhové, nástrčné)
Výhody
Oproti klasické žárovce vydrží nesporně déle, úspora na energiích před 20 %, vyšší výkon (150w, 400w, 600w) a také se vyhnete po případném dotyku bolestivému spálení.
Nevýhody
Intenzitu světla není možné nijak ovlivnit, negativní dopad mají na životní prostředí kvůli rtuti a luminoforu, které patří mezi nebezpečný odpad. Příliš dobře nepůsobí ani na zrak, a to hlavně při dlouhodobém používání.
světlo z kapličky
Výběr
Při výběru bystě měli volit osvědčené výrobní značky (např. Philips – historie společnosti sahá až na počátek 20. století, Osram – firma má sídlo v Mnichově v Německu), které zaručují dlouhé užívání a výhodnou cenu. Na trhu je spousta firem zabývající se prodejem elektroinstalačního materiálu, v jejichž nabídce naleznete i mnoho druhů a typů výbojek, které lze zakoupit ať už v kamenné prodejně nebo prostřednictvím e-shopu přes internet .
V obou případech se vám jistě dostane i kvalifikovaného doporučení.